۹ علامت در بدن که نشان می دهد آب کافی نمی نوشید!

0 118

مجله اینترنتی دلخوشی: مصرف آب نوشیدنی در روز، اغلب نادیده گرفته می شود. در اینجا برخی نشانه هایی را در بدن به شما نشان خواهیم داد، که از علائم عدم نوشیدن آب کافی در روز است.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۱- خستگی

آب برای بدن انسان، حکم سوخت برای وسیله نقلیه را دارد. بدن شما می تواند با مقدار آب کمتر از حد مورد نیازش هم کار کند، اما این وضعیت قطعا برای بدن شما مضر است. هر فعالیت در بدن ما، به آب نیاز دارد، بنابراین کم شدن آب بدن در هر فعالیتی مثل نشستن و کار کردن پشت میز، ممکن است اتفاق بیافتد.

درمان یبوست، دیورتیک ها

بنابراین اگر شما احساس خستگی، خواب آلودگی، بی توجهی و یا ضعف عمومی دارید، قبل از اینکه بخواهید برای حل این مشکلات به سراغ رژیم های غذایی یا تغییر در عادت های خوابیدن، بروید، سعی کنید کمی بیشتر آب بنوشید. وقتی ببینید بدنتان کاملا هیدراته خواهد بود و روی کارها تمرکز کافی دارید، سورپرایز خواهید شد.

۲- تشنگی

این یک نشانه کاملا مشخص و واضح است، اما ممکن است خیلی راحت آن را نادیده بگیرید و حتی برای رفع احساس تشنگی هم آب ننوشید، خصوصا اگر فردی باشید که به خوردن قهوه یا کشیدن سیگار عادت دارد.

قهوه، گس و قابض است، و سیگار باعث سوزش جزئی می شود، بنابراین رفع تشنگی به کمک آنها، در واقع احساس تشنگی را فقط در دهان شما برطرف می کند. این افسانه که قهوه شما را از نوشیدن آب بی نیاز می کند، کاملا غلط و اشتباه است. عملکرد قهوه در بدن به خوبی عملکرد آب و دیگر نوشیدنی های غیر کافئین دار نیست.

به هرچیزی که بدنتان سعی می کند به شما بگوید توجه کنید. تشخیص احساس تشنگی و احساس گرسنگی برای برخی اشخاص سخت است. بنابراین قبل از اینکه برای خرید غذا به سراغ دستگاه خود پرداز بروید، ابتدا مقداری آب نوشیدنی را امتحان کنید.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۳- خشکی پوست

مشابه با علامت احساس خستگی، ممکن است شما متوجه وخیم تر شدن تدریجی علامت خشکی پوست در طول زمان نشوید. این علامت معمولا برای اولین بار در غشاهای مخاطی (دهان، چشم، بینی، اندام تناسلی) مشاهده می شود، که باعث خارش شده و شما را ناراحت می کند. خارش حتی ممکن است در طولانی مدت باعث خونریزی و ایجاد زخم شود. علاوه بر این، خشکی شایع پوست به دلیل کم آبی مزمن، ممکن است دارای عوارضی در بدن باشد. خارش، پوست خشک و پوسته پوسته شده، روند بهبود زخم روی پوست را کند می کند، حتی ممکن است به دلیل فقدان آب بدن، کبودی هایی روی پوست ایجاد شود.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۴- دستشویی را بررسی کنید.

چیزهایی که از بدن ما دفع می شود، می تواند نکات زیادی در مورد نیازهای بدن به ما بگوید. ادرار و مدفوع می تواند برخی نکات را درباره سلامتی ما بگوید. ادرار یک شخص سالم و هیدراته، زرد کم رنگ و تقریبا روشن است. هر چقدر که ادرار تیره تر باشد (البته به شرطی که هنوز زرد رنگ باشد، با مشاهده هر رنگ دیگری در ادرار به پزشک مراجه کنید)، به همان نسبت بدن شما به آب بیشتری هم نیاز دارد. بنابراین هر چقدر که ادرارتان تیره تر باشد و تعداد دفعات ادرارکردن شما کمتر باشد، میزان سلامت و هیدراته بودن بدن شما کمتر خواهد بود.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۵- سردرد

مغز یک منبع شکم پرست و پرخور است. بیشتر از ۸۰ درصد آب، اکسیژن و مواد غذایی که ما مصرف می کنیم، برای تامین انرژی مغز و هرچیزی که به مغز مرتبط است، مصرف می شود. حتی کمبود یک قطره آب در بدن می تواند منجر به یک سردرد شدید شود. مصرف مسکن های معمول برای کاهش سردرد (مثل استامینفون و ایبوپروفن)، حتی ممکن است این مشکل را تشدید هم کند. این مسکن ها از خانواده دیورتیک ها هستند که در واقع داروهای ادرارآور می باشند و باعث دفع آب بیشتری از بدن می شوند.

اگر شما هنوز زمان دارید و سردردتان هنوز بیش از حد شدید نشده است، مایعات بیشتری بنوشید و به کمک گوش دادن به موزیک و یا هوای تازه، کمی خود را ریلکس کنید.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۶- سرگیجه و سبکی سر

علاوه بر سردرد، راه های دیگری هم هست که مغز به کمک آنها شکایت خود را اعلام می کند. با کم شدن سطح آب بدن، مغز شروع به غفلت کردن و کم کاری در برخی از وظایف خود (تعادل، بینایی، ادراک) می کند. بنابراین در حالیکه گوش درونی شما در تقلا برای برآمدن از عهده وظایف خود است، ممکن است باعث احساس سرگیجه در شما شود.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۷- حالت تهوع

حالت تهوع یکی از علائم کم آبی شدید بدن است. فقدان آب بدن تا این اندازه، که سبب حالت تهوع شود، در جهان نادر است. البته اسهال یکی از عوامل کم آبی شدید در بدن است. رایج ترین شکل اسهال از طریق باکتری هایی که به صورت مخفی همراه مواد غذایی به روده وارد می شوند، اتفاق می افتد.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۸- یبوست

تمام بخش های بدن برای اینکه بتواند مواد داخلی بدن را به نرمی حرکت دهد، به آب نیاز دارد. اجابت مزاج ممکن است در افراد متفاوت باشد. اما اگر شما اجابت مزاج را کندتر از حالت معمول در خود دیدید و دچار یبوست شدید، میزان مصرف روزانه آب را در خود ارزیابی کنید.

برای کسانی که در رژیم غذایی خود از مکمل های فیبر دار استفاده می کنند، انتظار می رود تا دوبرابر آب نسبت به بقیه افراد مصرف کنند، چرا که این فیبرها برای اینکه بتوانند حرکت کنند به رطوبت بیشتری نیاز دارند.

درمان یبوست، دیورتیک ها

۹- تب، تنفس سریع، ضربان تند قلب

این علائم معمولا به دلیل کاهش شدید فشار خون ناشی از کم آبی شدید بدن، ظاهر می شود. دریافت خون کمتر و اکسیژن کمتر در نقاطی از بدن که نیاز به حضور آنها دارند، قلب و ریه را مجبور به اضافه کاری می کند. تب به این دلیل است که بدن ما به سختی کار می کند و هیچ چیزی برای خنک کردن آن نیست.

درمان یبوست، دیورتیک ها

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.