آموزش درست کردن زیباترین سبزه های نوروزی

0 939

مجله اینترنتی دلخوشی: در این مطلب چند مدل سبزه زیبا برای سال نو را به شما آموزش خواهیم داد. برای اینکه بتوانید بهترین سبزه های نوروزی را درست کنید، نکاتی را به شما ارائه خواهیم کرد. در این مطلب انواع سبزه ، مانند سبزه گندم، سبزه عدس، سبزه دوطبقه، سبزه کوزه ای، سبزه با خاک ژله ای، سبزه ماش را به شما آموزش می دهیم.

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

درست کردن سبزه گندم یا عدس

دو هفته قبل از شروع عید، ۱ پیمانه گندم درون ظرفی بریزید و روی آن به اندازه ۴ سانت آب بریزید و ۲ روز صبر کنید. در این مدت ۲ بار آب سبزه را عوض کنید. در این زمان گندم ها جوانه می زنند. آب ظرف را خالی کنید و گندم ها را درون یک دستمال از جنس نخ بریزید و دستمال را مرطوب نگه دارید و به آن آب اسپری کنید. زمانیکه گندم ها ریشه درآورند آنها را درون ظرفی که از قبل کف آن را پنبه ریخته اید، بریزید و پخش کنید و روی آن پارچه ای نخی بیاندازید و تا زمانیکه ساقه های گندم رشد کند، روزانه روی آن آب اسپری کنید. زمانیکه ساقه ها به اندازه ۲ سانت درآمدند، دستمال را از روی آن بردارید و ظرفتان را در معرض نورآفتاب قرار دهید و روزانه مقدار کمی آب روی آن اسپری کنید.

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

درست کردن سبزه دو طبقه

ابتدا ظرفی به شکل مربع را انتخاب می کنیم و آن را به دو مثلث تقسیم می کنیم. کف آن را با پنبه می پوشانیم. برای این سبزه، عدس و ماش را انتخاب می کنیم یا می توان به جای عدس از گندم نیز استفاده کرد. در مثلث اول عدس یا گندمی که قبلا مراحی سبز کردنش را انجام داده ایم، و ساقه دار شده است، می ریزیم. زمانی که ارتفاع عدس یا گندم به اندازه ۵ سانت رشد کرد و بلند شد، در مثلث دوم ماش را که قبلا آن را آماده کرده ایم و جوانه زده است را می ریزیم. به این صورت سبزه ها حالت کوتاه بلند و پله ای می گیرند و به دوطبقه کوتاه و بلند تقسیم می شند.

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

درست کردن سبزه کوزه ای

وسایل مورد نیاز برای این سبزه، کوزه سفالی، جوراب از جنس نایلون، بذر شاهی.

بذر شاهی را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس می کنیم. کوزه سفالی را نیز ۱۲ ساعت قبل پرآب می کنیم تا دیواره های کوزه کاملا خیس شوند. جوراب نایلونی را روی کوزه پرآب می کشیم و بذرشاهی را که به صورت ژله ای شده اند را روی جوراب نایلونی، می مالیم و این کار را طوری انجام می دهیم که بذرشاهی به طور یکنواخت روی تمام قسمت های جوراب مالید شود. کوزه آب را همواره پرآب نگه دارید. اگر مقداری از آب آن تبخیر شد، دوباره درون آن آب بریزید. آب درون کوزه باعث مرطوب شدن دیواره های کوزه می شود و آب کافی به سطح جوراب نایلونی که بذر روی آن قرار گرفته است، می رسد. کوزه را در جایی پرنور قرار دهید و آن را هرازگاهی بچرخانید تا نور به همه قسمت های آن برسد. بعد از چند روز بذرها جوانه زده و سبز می شوند.

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

درست کردن سبزه با خاک ژله ای

ابتدا یک بسته خاک ژله ای را که قبلا از گل فروشی تهیه کرده اید را درون ظرفی بریزید و ۱ پیمانه آب روی به آن اضافه کنید و بگذارید ۱۰ ساعت خیس بخورد. پس از این زمان، آب خاک ژله ای های متورم شده را خالی کنید و آنها را در ظرفی جام مانند بریزید و ظرف را پر کنید. دو سانتی متر از لبه ظرف خالی بماند. سپس مقداری خاک ژله ای را له کنید و روی خاک ژله ای های سالم پخش کنید. سپس بذر را بدون اینکه خیس کنید، به اندازه یک لایه روی خاک ژله ای های له شده بریزید و سپس روی آن را با کیسه نایلونی بپوشانید و در معرض نور قرار دهید. فقط دقت کنید، نور خورشید به طور مستقیم به آن برخورد نکند. پس از ۴۸ ساعت بذرها جوانه خواهند زد. سپس کیسه نایلونی را بردارید و هر ۲ روز به آن آب بدهید.

آموزش سبزه عید، سبزه عدس

گردآوری شده از:

مادربانو

تک محفل

زیباکده

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.