ترفندهای رفع بوی بد مواد غذایی از دست ها

0 10,232

مجله اینترنتی دلخوشی: آشپزی کردن و آماده سازی مواد غذایی در آشپزخانه، اغلب باعث می شود تا دست ها بوی بدی بگیرند. مواد غذایی مانند سیر، پیاز و ماهی معمولا باعث بوگرفتن دست ها می شوند و حتی بعد از اینکه کار شما با آنها تمام می شود، تا ساعت ها دست هایتان همچنان بوی سیر، بوی ماهی و بوی پیاز می دهند، از طرفی برخی از این مواد غذایی جزو مواد اولیه کلیدی در تهیه انواع غذاها می باشند و شما به عنوان یک آشپز، روزانه با این مواد غذایی سروکار دارید. بوی بد حاصل از ترکیبات برخی از این مواد غذایی، همیشه بوسیله شست و شو با آب و صابون، از بین نمی روند. بنابراین باید راه حل های دیگری را برای از بین بردن بوی مواد غذایی از دست ها، به کار ببرید. روش های متفاوتی برای حل مشکل بوی بد دستها بعد از آشپزی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

بوی پیاز، رفع بوی سیر

روش های از بین بردن بوی مواد غذایی از دست ها

قبل از اینکه یکی از روش های موثر زیر جهت از بین بردن بوی مواد غذایی از دست ها را به کار ببرید، ابتدا دست ها را با آب و صابون تمیز بشویید. همیشه سعی کنید تا دست ها را با آب سرد بشویید، چرا که آب داغ باعث می شود تا منافذ پوست باز شود و روغن و مواد غذایی، بیشتر در پوست دست شما نفود کند، در نتیجه فرآیند پاک کردن بوی بد از دست ها، سخت تر خواهد شد. اگر آب و صابون باعث از بین رفتن بوی بد دست هایتان نشد، یکی از روش های زیر را به کار ببرید.

۱- مالیدن دست ها به ظروف استیل:

یک روش موثر برای از بین بردن بوی سیر و بوی پیاز از دست ها، مالیدن دست ها به ظروف استیل می باشد. به راحتی یک ظرف استیل را مثل یک کاسه استیل، بردارید و زیر آب سرد، آن را به تمامی قسمت های دست هایتان بمالید، و این کار را ادامه دهید تا بوی مواد غذایی خنثی شود.

برای این منظور می توانید از انواع اقلام استیل، مثل استیل سینک ظرفشویی نیز استفاده کنید. همچنین می توانید از صابون ضد بو که یا همان صابون استیل که مخصوص این کار طراحی شده است نیز استفاده کنید. در واقع صابون بوگیر دست، یک تکه استیل ضد زنگ است که برای راحتی استفاده، دقیقا مانند قالب صابون طراحی شده است. مکانیزم کار صابون استیل به این صورت است که، گوگرد موجود در سیر یا هر ماده غذایی بودار دیگر، به کروم موجود در استیل می چسبد و از دست ها جدا شده و به این ترتیب بوی بد دست ها از بین می رود. بنابراین دلیل استفاده از فولاد استیل، وجود کروم در استیل است.

۲- مالیدن دست ها با نمک:

یک روش طبیعی و ساده برای از بین بردن بوی بد دست ها، مالیدن دست ها با نمک است. مقداری نمک را داخل دست هایتان بریزید و سپس دست ها را به هم بمالید. می توانید برای ایجاد چسبندگی نمک به دست ها، مقداری دست هایتان را با آب مرطوب کنید. پس از اینکه چندین مرتبه دست ها را با نمک به هم مالیدید، حال دست هایتان را با آب بشویید و خشک کنید.

۳- شستن دست ها با لیمو ترش یا آب لیمو ترش:

مالیدن لیموترش به دست ها، یک روش موثر و طبیعی برای از بین بردن بوی بد مواد غذایی از دست ها می باشد. می توانید آب لیمو ترش را به صورت خالص استفاده کنید یا اینکه آن را با مقداری آب رقیق کنید تا پوست دست تان را اذیت نکند. مقداری آب لیموترش را داخل یک کاسه بریزید و در صورت تمایل کمی آب به آن اضافه کنید و دست هایتان را با این محلول خیس کنید و به هم بمالید.

آب تازه پرتقال و نارنگی هم مانند آب لیموترش، برای رفع بوی بد دست ها موثر هستند.

۴- شستن دست ها با دهانشویه:

مالیدن دهانشویه به دست ها، روش ساده دیگر برای رفع بوی بد دست ها می باشد. دهانشویه، علاوه بر خنثی سازی ترکیبات بودار مواد غذایی، باکتری های دست ها را نیز از بین می برد و آنها را ضدعفونی می کند. می توانید از انواع معطر دهانشویه ها نیز استفاده کنید که باعث خوشبوتر شدن دستها می شود.

۵- شستن دستها با سرکه سفید:

سرکه سفید، گزینه خوبی برای از بین بردن بوی بد ماهی و پیاز، از دست ها می باشد. پس از شستن دست ها با سرکه سفید، اجازه دهید تا با هوای تازه خشک شود و خودتان سرکه را از روی دست ها نشویید. پس از خشک شدن کامل سرکه، بوی سرکه نیز از روی دست ها ناپدید می شود. اگر هنوز بوی سرکه روی دستها شما را ناراحت می کند، می توانید دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

۶- شستن دست ها با ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید:

به کمک مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین یک ترکیب خمیری شکل درست کنید و آن را روی دست ها بمالید. سپس دست ها را با آب سرد بشویید. بوی بد مواد غذایی از روی دست ها ناپدید می شود.

۷- مالیدن دانه های قهوه به دست ها:

عطر قهوه نیز یکی از روش های موثر برای رفع بوی بد دست ها است. دانه های قهوه را به دست های خود بمالید تا زمانیکه بوی بد آنها از بین برود. در نهایت دست ها را با آب و صابون بشویید.

۸- مالیدن خمیر دندان به دست ها:

به راحتی مقداری خمیردندان را به دست های خود بمالید تا زمانیکه از شر بوی بد دست هایتان خلاص شوید. سپس دست ها را با آب و صابون بشویید.

۹- مالیدن روغن زیتون به دست ها:

قبل از اینکه با مواد غذایی بودار مثل سیر، شروع به کارکنید، مقدار خیلی کمی روغن زیتون یا روغن خوراکی به دستهایتان بمالید. این کار باعث می شود تا ترکیبات بودار مواد غذایی به دستهای شما نچسبند. دقت کنید مقدار کمی روغن زیتون استفاده کنید تا دست ها خیلی چرب نشوند و کار با چاقو به هنگام آشپزی، برای شما سخت نشود.

۱۰- شستن دست ها با آب گوجه فرنگی:

داخل یک کاسه مقداری آب گوجه فرنگی بریزید و دست ها را برای مدت حداقل ۵ دقیقه داخل آن فرو ببرید. سپس دست ها را با مایع دستشویی و آب سرد، بشویید.

۱۱- مالیدن دست ها با کره بادام زمینی:

مقداری کره بادام زمینی را روی دست ها بریزید و خوب دست ها را به هم بمالید. در این حالت کمی دست های شما چرب خواهد شد اما بوی بد مواد غذایی از بین خواهد رفت. در نهایت دست ها را با آب و صابون بشویید.

ترجمه اختصاصی مجله اینترنتی دلخوشی

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.