جمعه سیاه چیست؟

0 170

مجله اینترنتی دلخوشی: برای میلیون ها نفر، جمعه سیاه (Black Friday)، زمانی مناسب برای خریدهای مهم کریسمس است. جمعه سیاه، جمعه بعد از روز شکرگذاری (Thanksgiving) است که تا ۲۴ ساعت ادامه دارد و یکی از روزهای اصلی سال برای خرید کردن در ایالات متحده است و در حقیقت آخرین جمعه ماه نوامبر محسوب می شود. معمولا این روز یکی از روزهای بین ۲۳ تا ۲۹ نوامبر است. باوجود اینکه جمعه سیاه (Black Friday) جزو تعطیلات رسمی ایالات متحده محسوب نمی شود، اما بسیاری از کارکنان و شاغلین، این روز را مرخصی روزانه می گیرند تا بتوانند در این روز بزرگ، برای خریدهای فوق العاده عالی شرکت کنند. اصطلاح “جمعه سیاه” در سال ۱۹۶۰ به مناسبت افتتاحیه فصل خرید کریسمس ابداع شد. مردم دراین روز به استقبال خریدهای کریسمس می روند.

جمعه سیاه، بزرگترین روز خرید

اگر چه سرآغاز پیدایش “جمعه سیاه” از آمریکای شمالی بوده است، اما به دلیل شهرت این روز، امروزه در اکثر نقاط دنیا چنین روزی را به عنوان بزرگترین روز خرید با ارائه تخفیف های بسیار عالی در نظر می گیرند.

ایده پشت اصطلاح “جمعه سیاه” یا همان “Black Friday”، به روزی اشاره دارد که در آن روز فروشگاه ها به اندازه کافی فروش داشته اند که اجناس خود را در لیست “سیاه یا Black” قرار دهند. اصطلاح “Black” و “Red” دو اصطلاح حسابداری است. که اصلاح “Black” نشان دهنده این موضوع است که وضعیت مالی یک شرکت در حالت سودده یا تعادل مثبت است و اصطلاح “Red” به معنای تعادل منفی وضعیت مالی یک شرکت است یعنی در این حالت شرکت در حالت ضررده است. بنابراین درحالت کلی “Black” به معنای سود و منفعت و “Red” به معنای ضرر و زیان است.

چرا جمعه سیاه تا این حد شهرت پیدا کرده است؟

وقتی فروشگاه ها به این حقیقت دست یافتند که با تخفیف قیمت کالاها و اجناس خود، می توانند جمعیت بزرگی از مردم را در فروشگاه های خود جمع کنند، جمعه سیاه به عنوان معروفترین روز خرید شناخته شد، حتی در این روز، وضعیت فروش فروشگاه ها خیلی بهتر از فروش های لحظه آخری کریسمس است.

جمعه سیاه، بزرگترین روز خرید

جمعه سیاه یک روز طولانی است که فروشگاه ها از ساعت ۵ صبح یا حتی گاهی زودتر برای انبوه عظیمی از مردم که پشت شیشه مغازه بی صبرانه منتظر هستند، فروشگاه خود را  باز می کنند.

بسیاری از افراد خرید های خود را به صورت آنلاین از طریق سایت های اینترنتی انجام می دهند. مزیت خرید های آنلاین این است که شما بدون نیاز به اینکه از مغازه ای به مغازه دیگر بروید، از طریق سایت فروشگاه های آنلاین ، می توانید به راحتی محصولات مورد نظر خود را پیداکنید. حتی بسیاری از فروشگاه های آنلاین  پیشاپیش به استقبال این روز می روند و محصولات خود را  قبل ازرسیدن روز بزرگ جمعه سیاه برای فروش به مشتریان ارائه می کنند بدون اینکه مشتریان بخواهند منتظر رسیدن این روز باشند.

بسیاری از فروشگاه های معروف اینترنتی به صورت آنلاین محصولات خود را برای مشتریان در روز جمعه سیاه با تخفیف های خیلی خوب ارائه می دهند. برخی از این سایت های معروف در “Black Friday”عبارتند از:

Amazon، GAP، hp،  Express، Disney store، Levi’s ، Microsoft، Samsung، ToysRus، Panasonic، BestBuy، Walmart، Target، Kohl’s، Macy’s، American Eagle Outfitters ، ebay

 بنابراین در یک کلام جمعه سیاه، به معنی “بهترین روز از سال برای خرید” محسوب می شود.

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.