زگیل چیست و چگونه برای همیشه درمان می شود؟

0 6,410

مجله اینترنتی دلخوشی: زگیل ها غده های ریزی هستند که در سطح پوست ظاهر می شوند و اگر رفع نشوند شروع به تکثیر می کنند. زگیل در نتیجه ی عفونت  ویروسی به نام  “پاپیلوم انسانی” که شبیه به آنفولانزاست و انواع مختلفی دارند، در سطح پوست ظاهر می گردد. زگیل نیز مانند آنفولانزا انواع متفاوتی دارد از جمله: زگیل های عادی، زگیل های صاف، زگیل های کف پا، زگیل های اطراف ناخن و زگیل های نخ مانند.

شاید زگیل عارضه ی بسیار جدی پوستی قلمداد نگردد و بعد از طی کردن مدتی خود به خود از بین برود اما وجود آن در سطح پوست شما مخصوصاً پوست دست، اعتماد به نفستان را کاهش می دهد و خجالت زدگی و ناراحتی را به همراه می آورد. علاوه بر این ها خارش و ایجاد ناراحتی در پوستتان، شما را وادار به درمان زگیل می کند. ما در این بحث راه های از بین بردن زگیل را معرفی می کنیم.

معمولا داروهای متداول جهت درمان زگیل وجود دارد که از جمله آن ها اسید سالیسیلیک ها و داروهای منجمد کننده هستند.

زگیل، سوزاندن زگیل

 

جلوگیری از ایجاد یا زیاد شدن زگیل :

کسانی که مستعد زگیل هستند و به یک زگیل دچار شده اند، این استعداد را دارند که به چندین زگیل دیگر نیز دچار شوند بنابراین باید تا اندازه ای از ورود ویروس جلوگیری نمایند. محیطی که زگیل ایجاد شده است را تمیز نگهدارید و نکات بهداشتی را رعایت کنید، همچنین از دستکاری کردن زگیل و ایجاد خراش روی آن اجتناب کنید و هنگام زدن موهای قسمتی که زگیل درآمده، از ماشین ریش تراش با شماره یک به بالا استفاده و روش هایی که ممکن است به زگیل خدشه وارد کند مانند تیغ و اپیلاسیون را کنار بگذارید. استفاده از برخی مواد ویتامینی و معدنی تا حدودی استعداد ابتلا به زگیل را کمتر می کند مانند ویتامین های A   و C ، روی و زینک.

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل آلت تناسلی، به هنگام برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و از برقراری رابطه جنسی با کسی که نشانه های زگیل آلت تناسلی را دارد اجتناب کنید.

 

راه های درمان زگیل :

 

۱- داروهای حاوی اسیدسالیسیلیک :

داروهای شامل این محلول به صورت ژل، خمیر، قطره و لایه در داروخانه ها موجود است. این نوع از درمان احتیاجی به نسخه پزشک ندارد و شما می توانید برای انواع زگیل های کوچک و بزرگ از این نوع محلول ها استفاده نمایید.

۲- فریز کردن زگیل ها ( کرایو تراپی یا سوزاندن با سرما) :

این روش از درمان، برخلاف روش اول به تجویز پزشک احتیاج دارد. در این روش از نیتروژن مایع با دمای منفی ۱۹۶ درجه استفاده می شود. به این شکل که پزشک متخصص پنبه ی آغشته به این محلول را به مدت ۳۰ ثانیه بر روی زگیل نگه می دارد. شیوه ی نوین این نوع از درمان به این شکل است  که پزشک با استفاده از دستگاهی که به شکل تفنگ که حاوی این محلول است، اقدام به سوزاندن زگیل می کند. این نوع از درمان نسبت به انواع دیگراز درمان ها که در ادامه به آنها پرداخته می شود ارجح تر است، مخصوصاً برای درمان زگیل های دست و پا و ناحیه تناسلی و در مواردی هم زگیل های صورت.

۳- سوزاندن با گرما :

در این روش که معمولا برای درمان زگیل صورت به کار برده می شود از دستگاهی به نام الکتروکوتر یا رادیوفرکانس استفاده می شود. این روش نیز تنها به وسیله پزشک متخصص انجام می پذیرد.

۴- کانتاریدین :

در این روش پزشک نوعی عصاره خاص از blister beetleرا جدا می کند و بر روی زگیل می گذارد. بعد از گذاشتن این محلول، ناحیه را بانداژ نموده سپس تاول روی پوست را برداشته، سپس پزشک در مرحله بعد قادر به تخلیه بخش مرده ی زگیل می باشد.

۵- جراحی با سوزن الکتریکی :

 زگیل ها معمولا با روش های بالا قابل از بین بردن هستند اما اگر با این درمان ها رفع نشدند پزشک اقدام به سوزاندن ریشه ی عمیق زگیل ها با استفاده از سوزن الکتریکی یا کرایوسورجری (منجمد کردن عمیق) می کند.

۶- جراحی با لیزر :

در این روش از تشعشع نور قوی برای از بین بردن زگیل ها استفاده می شود.

 

۷- استفاده از سرکه سیب :

این روش با سایر روش ها متفاوت است و به راحتی، بدون صرف هزینه زیاد و با استفاده از مواد طبیعی می توانید اقدام به از بین بردن زگیل هایتان کنید. برای این روش ابتدا اطراف و روی زگیل را به وسیله پنبه استریل آغشته به وازلین یا ژل پترولیوم به آرامی به طوری که ذره ای به زگیل آسیب وارد نشود تمیز کنید. سپس تکه ای از پنبه استریل را به مقداری سرکه سیب آغشته کنید به طوری که پنبه خیس شود (سرکه را زیاد نریزید) سپس پنبه را روی زگیل بگذارید و روی آن را چسب بزنید و بگذارید تا صبح در همان حالت باقی بماند. تا زمانی که زگیل به طور کامل از بین برود هر شب این روش را تکرار کنید. زمانی که زگیل به رنگ تیره یا سیاه درآمد نشانه خوبی است و زگیل در حال بهبود است.

نکات مهم :

در صورت داشتن شرایط زیر حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید!

۱- در صورت داشتن بیماری دیابت، زگیل های روی پای خود را نسوزانید و زخم نکنید زیرا ممکن است اثرات جبران ناپذیری را به اعصاب پایتان برساند.

۲- تردید به اینکه زائده زگیل نباشد.

۳- زگیل های ایجاد شده روی آلت تناسلی یا صورت باشند.

۴- تعداد زگیل های ایجاد شده زیاد باشند.

گردآوری شده از:  دکتر سلام، دکتر رضی، راستینه

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.