روش های طبیعی پایین آوردن میزان قند خون

0 3,265

مجله اینترنتی دلخوشی: بیماری دیابت یکی از بیماری هایی است که برخی از افراد به آن دچار می شوند و متاسفانه آمار این بیماری به دلیل تغذیه نامناسب رو به گسترش است. کسانی که به دیابت مبتلا هستند می توانند با تصحیح عادات نادرست غذایی و همچنین فعالیت و ورزش کردن به بهبود بیماری خود کمک کنند و آن را کنترل نمایند. در مواردی که دیابت حاد نباشد می توان از داروهای گیاهی نیز استفاده کرد، گیاهان به دلیل داشتن فیبر می توانند در پایین آوردن قند خون نقش بسزایی داشته باشند.

کنترل قند خون، دیابت نوع 2

گیاهان و مواد غذایی موثر در پایین آوردن قند خون

 در بین گیاهان و مواد غذایی طبیعی موثر در پایین آوردن قند خون، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

میوه ها، حبوبات و سبزیجات منابع غنی از فیبر هستند. به همین دلیل به بیمارانی که مبتلا به قندخون می باشند همواره توصیه می شود که از میوه ها، سبزیجات و حبوبات بیشتر استفاده نمایند. به طور مثال خوردن یک عدد سیب بعد هر وعده غذایی(با پوست) و همچنین  خوردن حبوبات و سبزیجات به شما در کنترل قند خون کمک می کند. منابع غنی از فیبر محلول عبارتند از: سیب، مرکبات مثل پرتقال، لیمو و گریپ فروت، توت فرنگی و غلات سبوس دار. سعی کنید تا در رژیم خود از میوه کم قند استفاده کنید.

کسانی که دارای قندخون می باشند بهتر است از نان سبوس دار استفاده کنند و بهترین شکل آن سنگک و نان جو می باشد.

افرادی که مبتلا به قندخون می باشند باید از مصرف چربی پرهیز کنند لذا باید چربی های مرئی گوشت و پوست مرغ را اکیداً مصرف نکنند. در مصرف مرغ ، سینه مرغ از بقیه قسمت های مرغ از چربی کمتری برخوردار است.

یکی از گیاهانی که باعث کاهش قند خون می شود سیرو پیاز است. اگر به صورت مرتب پیاز و سیر (بیشتر سیر) مصرف شود به میزان قابل توجهی از میزان قندخون کاهش می یابد.

نوع دیگری از گیاهان، گیاهی است به نام گالگا که مدر، معرق، تب بر و ضدتشنج است. علاوه بر این برای افزایش شیر مادران از این داروی گیاهی نیز استفاده می شود اما به تازگی دریافتند که گیاه گالگا بهترین دارو برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. این داروی گیاهی به صورت قرص در داروخانه ها عرضه می گردد.

علاوه بر گیاهان و میوه هایی که ذکر گردید، هویج، گشنیز، کنگرفرنگی، کرفس، کدو تنبل، زیتون، جین‌سینگ، جو، یونجه، کاسنی، انار، توت سفید، ثعلب، سماق، شوید، عدس، عناب و خرفه به کاهش میزان قند خون کمک شایان توجهی می کند.

ورزش هایی چون پیاده روی، ایروبیک و پریدن که باعث افزایش ضربان قلب می شوند به کاهش میزان قند خون کمک می کنند. زمانی که متوجه شدید قند خون شما افزایش پیدا کرده است ورزش کنید، سپس میزان قندخون خود را مورد آزمایش قرار دهید اگر همچنان میزان قندخون بالا بود، مجدد به ورزش کردن ادامه دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

زمانی که قند خونتان افزایش پیدا کرد فورا آب بنوشید. نوشیدن ۳ تا ۴ لیوان آب در روز باعث رقیق شدن خون می شود و با ادرار کردن نیز قندخون دفع می گردد.

گردآوری شده از: تبیان، آفتاب آی آر

: امتیاز کاربران
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا برای ارسال نظر خود از فرم زیر اقدام کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.